Skip to content

526 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block446.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,821
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
48%
Improvement Value:$136,500
52%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+5.2%
2024$6,388+3.5%
2023$6,172+1.3%
2022$6,094+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,821DeedBook 16461, Page 850Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963