Skip to content

527 Bryn Mawr Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block446.14
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
53%
Improvement Value:$97,300
47%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,347+5.2%
2024$5,082+3.5%
2023$4,910+1.3%
2022$4,848+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 14421, Page 1935

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10650, Page 649

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5595, Page 911

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5237, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1984