Skip to content

563 N. Lake Shore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1973

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 6, 1993

Property Information

Block446.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1768
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,768
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
46%
Improvement Value:$150,200
54%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+5.2%
2024$6,840+3.5%
2023$6,608+1.3%
2022$6,525+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5089, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1973