Skip to content

550 Bethany LnBrick, NJ 08723

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block446.16
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,876
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
48%
Improvement Value:$133,400
52%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+5.2%
2024$6,297-1.1%
2023$6,369+1.3%
2022$6,288+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,876DeedBook 20239, Page 595Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,876DeedBook 19814, Page 1693Recorded10/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962