Skip to content

441 Lehigh Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block446.17
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,665
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
40%
Improvement Value:$201,500
60%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+5.2%
2024$8,178+3.5%
2023$7,901+1.3%
2022$7,801+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,665DeedBook 18687, Page 978Recorded9/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook 14406, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 1970