Skip to content

433 Lehigh Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Feb 19, 2011

Property Information

Block446.17
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1860
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,700
44%
Improvement Value:$154,900
56%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+5.2%
2024$6,840+3.5%
2023$6,608+1.3%
2022$6,525+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$288,000
DeedBook 14892, Page 1492

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 4958, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1970