Skip to content

438 Lafayette Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block446.17
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,862
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,600
46%
Improvement Value:$144,200
54%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+5.2%
2024$6,550+7.8%
2023$6,079+1.3%
2022$5,998+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,862DeedBook 18229, Page 910Recorded12/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970