Skip to content

464 Lafayette DrBrick, NJ 08723

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block446.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 2234
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,234
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
34%
Improvement Value:$234,200
66%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+5.2%
2024$8,777+3.5%
2023$8,480+1.3%
2022$8,373+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft2,234DeedBook 17294, Page 370Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1994