Skip to content

606 Duquesne Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block446.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,168
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
40%
Improvement Value:$165,000
60%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,152+5.2%
2024$6,798+3.5%
2023$6,568+1.3%
2022$6,485+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,168DeedBook 19079, Page 684Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12524, Page 49

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5129, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1970