Skip to content

615 Duquesne Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block446.19
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,890
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
43%
Improvement Value:$141,000
57%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+5.2%
2024$6,032+2.0%
2023$5,913+1.3%
2022$5,839+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 11229, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1972