Skip to content

550 Rutgers CtBrick, NJ 08723

Built 1964

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
May 21, 1996

Property Information

Block446.20
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1804
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,804
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
43%
Improvement Value:$162,200
57%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+5.2%
2024$6,997+3.5%
2023$6,760+1.3%
2022$6,675+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5373, Page 349

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5132, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1964