Skip to content

570 N. Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1978

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jan 24, 2017

Property Information

Block446.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
46%
Improvement Value:$146,800
54%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+5.2%
2024$6,685+3.5%
2023$6,459+1.3%
2022$6,377+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16647, Page 1821Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 10351, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1978