Skip to content

604 N. Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block446.22
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,100
45%
Improvement Value:$149,400
55%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,065+5.2%
2024$6,714+3.5%
2023$6,487+1.3%
2022$6,405+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 18072, Page 300Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 10960, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1965