Skip to content

429 Nassau St.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block446.24
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-P 2861
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,861
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
34%
Improvement Value:$294,600
66%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,471+5.2%
2024$10,903+3.5%
2023$10,534+1.3%
2022$10,401+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14954, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 1930