Skip to content

470 N. Lake Shore DrBrick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block446.24
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,562
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
53%
Improvement Value:$138,400
47%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,607+5.2%
2024$7,230+9.0%
2023$6,632+1.3%
2022$6,548+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
Sq Ft1,562DeedBook 18231, Page 1815Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 15797, Page 1282Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10293, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1957