Skip to content

440 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Last Sale Date
May 26, 1999

Property Information

Block446.26
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.5

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage4,650
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,400
42%
Improvement Value:$381,300
58%
Total Assessment$654,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,911+5.2%
2024$16,073+3.5%
2023$15,529+1.3%
2022$15,333+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0