Skip to content

340 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Public Property

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 2, 2012

Property Information

Block446.26
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page33.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$4,166-13.8%
2012$4,833-5.2%
2011$5,098+2.2%
2010$4,990+6.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 15273, Page 1576

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10695, Page 1693

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5102, Page 908