Skip to content

535 Route 70Brick, NJ 08723

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$9,111,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block446
Lot3.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description2-1SF
Dwellings1
ZoningB4
Sq Footage---
Acreage4.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,464,000
50%
Improvement Value:$2,496,500
50%
Total Assessment$4,960,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$128,130+5.2%
2024$121,780+3.5%
2023$117,663+1437.8%
2022$7,651+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,111,000
DeedBook 19129, Page 1782Recorded8/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$830,760
DeedBook 17354, Page 457