Skip to content

100 Curtis Point DrMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block45.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.0

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF2G-P 2945
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,945
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
79%
Improvement Value:$180,900
21%
Total Assessment$880,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,754+5.2%
2024$21,626+3.5%
2023$20,895+2.0%
2022$20,493+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,945DeedBook 16287, Page 508Recorded1/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970