Skip to content

104 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1965

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block45.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1986
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,986
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$737,400
81%
Improvement Value:$173,800
19%
Total Assessment$911,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,536+5.2%
2024$22,370+3.5%
2023$21,614+1.3%
2022$21,340+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 17119, Page 1292Recorded5/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 15181, Page 1159

Property Sale

SaleMulti
$520,000
DeedBook 4898, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1965