Skip to content

172 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2012

Property Information

Block45.04
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2730
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,730
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$871,900
78%
Improvement Value:$253,000
22%
Total Assessment$1,124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,056+5.2%
2024$27,616+3.5%
2023$26,683+1.3%
2022$26,345+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 5468, Page 135

Property Sale

Sale
$732,500
DeedBook 4903, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1975