Skip to content

192 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1980

Last Sale Price
$3,400,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block45.04
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class20
Description3SF3G-P 4438
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,438
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$871,900
57%
Improvement Value:$658,000
43%
Total Assessment$1,529,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,517+5.2%
2024$37,559+3.5%
2023$36,289+1.3%
2022$35,830+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,400,000
Sq Ft4,438DeedBook 19638, Page 1104Recorded3/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$965,000
DeedBook 10086, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1980