Skip to content

204 Squan Beach DriveMantoloking, NJ 08738

Built 1975

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block45.04
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G-P 3423
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,423
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$871,900
65%
Improvement Value:$466,900
35%
Total Assessment$1,338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,581+13.3%
2024$30,508+3.5%
2023$29,477+1.3%
2022$29,104+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,100,000
DeedBook 13176, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1975