Skip to content

218 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block45.04
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18.5
Description3SF2G-P 4065
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,065
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,098,000
68%
Improvement Value:$528,300
32%
Total Assessment$1,626,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,007+5.2%
2024$39,926+3.5%
2023$38,576+1.3%
2022$38,088+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5661, Page 779

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5575, Page 267

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5294, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1970