Skip to content

228 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 1975

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block45.04
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class20
Description2SF2G-P 4420
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,420
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,570,900
68%
Improvement Value:$745,900
32%
Total Assessment$2,316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,843+5.2%
2024$56,877+3.5%
2023$54,955+1.3%
2022$54,259+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$750,000
DeedBook 5467, Page 517

Property Sale

SaleMulti
$743,000
DeedBook 4977, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$765,000
DeedBook 4856, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1975