Skip to content

107 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block45.05
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3265
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,265
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
63%
Improvement Value:$428,800
37%
Total Assessment$1,158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,934+5.2%
2024$28,451+3.5%
2023$27,489+1.3%
2022$27,141+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968