Skip to content

115 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block45.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class20
Description3SF2G-P 3876
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$728,400
47%
Improvement Value:$816,300
53%
Total Assessment$1,544,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,900+5.2%
2024$37,922+4.3%
2023$36,365+1.3%
2022$35,905+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

DeedBook 16298, Page 276Recorded1/22/2016

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 15616, Page 1046Recorded8/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 5516, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$388,500
DeedBook 5057, Page 234