Skip to content

125 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1962

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block45.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3168
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,168
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
70%
Improvement Value:$309,900
30%
Total Assessment$1,040,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,863+5.2%
2024$25,532+3.5%
2023$24,669+1.3%
2022$24,357+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,160,000
DeedBook 10929, Page 1596

Property Sale

SaleMulti
$427,500
DeedBook 4860, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1962