Skip to content

129 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1988

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block45.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3217
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,217
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$728,400
61%
Improvement Value:$471,000
39%
Total Assessment$1,199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,981+5.2%
2024$29,445+3.5%
2023$28,450+3.8%
2022$27,413+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft3,217DeedBook 17503, Page 1250Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$1,633,875
DeedBook 15137, Page 966

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 4924, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1988