Skip to content

143 Squan Beach Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1966

Last Sale Price
$3,541,500
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block45.05
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2963
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,963
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,300
66%
Improvement Value:$370,600
34%
Total Assessment$1,100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,436+5.2%
2024$27,027+3.5%
2023$26,113+1.3%
2022$25,783+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$3,541,500
Sq Ft2,963DeedBook 19817, Page 291Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft2,963DeedBook 15721, Page 1650Recorded1/7/2014

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12286, Page 380

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5493, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1966