Skip to content

157 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2007

Property Information

Block45.05
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3690
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,690
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$729,300
55%
Improvement Value:$585,100
45%
Total Assessment$1,314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,951+5.2%
2024$32,269+3.5%
2023$31,178+1.3%
2022$30,783+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 10495, Page 1221