Skip to content

165 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block45.05
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3716
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,716
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$729,800
61%
Improvement Value:$466,300
39%
Total Assessment$1,196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,895+5.2%
2024$29,364+3.5%
2023$28,372+1.3%
2022$28,013+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft3,716DeedBook 18709, Page 148Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 5045, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1971