Skip to content

173 Squan Beach DriveMantoloking, NJ 08738

Built 1980

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block45.05
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,373
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
71%
Improvement Value:$296,000
29%
Total Assessment$1,026,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,504+5.2%
2024$25,191+3.5%
2023$24,339+1.3%
2022$24,031+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 10525, Page 1769

Property Built

Built

Year Built: 1980