Skip to content

109 Squan Beach DriveMantoloking, NJ 08738

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block45.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2671
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,106
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$695,000
72%
Improvement Value:$265,200
28%
Total Assessment$960,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,802+5.2%
2024$23,573+3.5%
2023$22,776+1.3%
2022$22,488+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$645,000
DeedBook 10272, Page 774

Property Sale

SaleMulti
$408,000
DeedBook 5506, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$478,000
DeedBook 5027, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1975