Skip to content

205 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block45.05
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2804
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,804
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$772,900
72%
Improvement Value:$300,400
28%
Total Assessment$1,073,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,594+5.2%
2024$26,227+3.5%
2023$25,340+1.3%
2022$25,020+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,475,000
Sq Ft2,804DeedBook 19695, Page 1016Recorded5/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1975