Skip to content

225 Squan Beach DrMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
May 19, 2019

Property Information

Block45.05
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2729
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,729
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$726,300
68%
Improvement Value:$339,600
32%
Total Assessment$1,065,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,532+5.2%
2024$26,168+3.5%
2023$25,283+1.6%
2022$24,879+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,125,000
Sq Ft2,729DeedBook 17588, Page 666Recorded8/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1971