Skip to content

214 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2015

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Dec 7, 2023

Property Information

Block45.06
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SFG-P 4476
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,476
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
58%
Improvement Value:$519,200
42%
Total Assessment$1,249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,269+5.2%
2024$30,670+3.5%
2023$29,633+1.3%
2022$29,259+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,200,000
Sq Ft4,476DeedBook 19637, Page 1842Recorded3/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$1,159,150
DeedBook 11873, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$833,000
DeedBook 10000, Page 530

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5207, Page 294