Skip to content

226 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2001

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block45.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class20
Description2SF2G-P 4171
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,171
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,100
53%
Improvement Value:$643,500
47%
Total Assessment$1,373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,480+5.2%
2024$33,722+3.5%
2023$32,582+1.3%
2022$32,170+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
DeedBook 14163, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5688, Page 325