Skip to content

242 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1961

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block45.06
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,372
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,300
82%
Improvement Value:$160,100
18%
Total Assessment$890,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,999+5.2%
2024$21,859+3.5%
2023$21,120+1.4%
2022$20,830+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft2,372DeedBook 19752, Page 469Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$1,575,000
Sq Ft2,372DeedBook 18831, Page 557Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$1,575,000
DeedBook 13680, Page 1585

Property Sale

Sale
$1,473,000
DeedBook 12164, Page 1914

Property Sale

Sale
$1,060,000
DeedBook 10945, Page 1512

Property Built

Built

Year Built: 1961