Skip to content

260 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2024

Last Sale Price
$808,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block45.06
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,572
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,900
50%
Improvement Value:$748,700
50%
Total Assessment$1,499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,735+108.2%
2024$18,602+3.5%
2023$17,973+1.3%
2022$17,745-24.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$808,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 17094, Page 1091Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 14468, Page 699

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 13085, Page 247