Skip to content

213 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1980

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block45.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class19
Description2SF1G-P 3759
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,759
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
72%
Improvement Value:$463,700
28%
Total Assessment$1,663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,973+5.2%
2024$40,844+3.5%
2023$39,463+1.3%
2022$38,964+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000
Sq Ft3,759DeedBook 19310, Page 1551Recorded2/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$925,000
DeedBook 5673, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1980