Skip to content

247 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1998

Last Sale Price
$4,750,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block45.07
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3739
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,559
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,337,000
73%
Improvement Value:$487,500
27%
Total Assessment$1,824,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,877+5.2%
2024$44,541+2.9%
2023$43,277+1.3%
2022$42,730+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,750,000
Sq Ft3,559DeedBook 19809, Page 1869Recorded10/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$347,500
DeedBook 5458, Page 187