Skip to content

207 Curtis Point Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2018

Last Sale Price
$2,590,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block45.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.5

Building Details

Building Class19
Description2.5SFG-P 3235
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,235
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$954,000
63%
Improvement Value:$568,900
37%
Total Assessment$1,522,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,337+5.2%
2024$37,387+3.5%
2023$36,123+1.3%
2022$35,666+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,590,000
Sq Ft3,235DeedBook 17617, Page 472Recorded9/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000
DeedBook 14661, Page 1648

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook 5601, Page 831