Skip to content

288 Sunset Lane So.Mantoloking, NJ 08738

Built 1981

Last Sale Price
$1,720,000
Last Sale Date
Apr 20, 2019

Property Information

Block46.02
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,197,900
86%
Improvement Value:$200,000
14%
Total Assessment$1,397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,108+5.2%
2024$34,318+3.5%
2023$33,158+18.2%
2022$28,062+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,720,000
Sq Ft1,512DeedBook 17534, Page 229Recorded7/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$1,700,000
DeedBook 15169, Page 426

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5203, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1981