Skip to content

600 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1,322,651
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block468.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page38.2

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage1,727
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,100
48%
Improvement Value:$348,800
52%
Total Assessment$670,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,329+5.2%
2024$16,471+3.5%
2023$15,914+1.3%
2022$15,712+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,322,651
DeedBook 15197, Page 1559