Skip to content

979 Cedar Bridge Ave.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block470
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
38%
Improvement Value:$968,000
62%
Total Assessment$1,568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,501+5.2%
2024$38,494+3.5%
2023$37,193+1.3%
2022$36,723-9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 18255, Page 762Recorded1/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 12321, Page 1234