Skip to content

925 Cedar Bridge AveBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 25, 2005

Property Information

Block471
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,267
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,100
57%
Improvement Value:$177,600
43%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,660+5.2%
2024$10,132+3.5%
2023$9,789+1.3%
2022$9,665+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12890, Page 93