Skip to content

861 & 863 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block475
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,425
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,600
40%
Improvement Value:$226,000
60%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,728+5.2%
2024$9,246+3.5%
2023$8,933+1.3%
2022$8,820+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5674, Page 733