Skip to content

858 Stapleton Ave.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2010

Property Information

Block476
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,207
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
51%
Improvement Value:$103,700
49%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,468+5.2%
2024$5,197+3.5%
2023$5,022+1.3%
2022$4,958+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$114,500
DeedBook 10308, Page 1359

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5289, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1988