Skip to content

257 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1985

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block48.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,941
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
61%
Improvement Value:$172,600
39%
Total Assessment$437,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,288+5.2%
2024$10,728+3.5%
2023$10,366+1.3%
2022$10,235+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985